600tys

Kolejny rok z rzędu Port Lotniczy „Rzeszów-Jasionka” notuje ciągły wzrost liczby obsłużonych pasażerów. Według danych na koniec sylwestrowego dnia 31.12.2014 r. w Jasionce obsłużonych zostało niecałe 601 tysięcy podróżnych, co oznacza nieco ponad 2-procentowy wzrost względem ubiegłego, również rekordowego roku, kiedy to podrzeszowskie lotnisko przyjęło 589 tys. pasażerów.

W chwili obecnej bezpośrednie loty z Rzeszowa  oferują 4 linie lotnicze:  Ryanair’em polecimy do Dublinu, East Midlands, Londynu Luton, Londynu Stansted, Manchesteru, Oslo Rygge;  Eurolotem do Paryża Beauvais; Lufthansą do Frankfurtu; LOTem do Warszawy.

eurolot_rzeszow_paryz_468x60px Image Banner 468 x 60

Zdecydowanie większy wzrost, i także rekordowy wynik, notuje też Jasionka w przewozach cargo – aż 54 proc. wzrostu względem 2013 roku. W porównaniu z ubiegłorocznymi 609 tonami towarów, 2014 rok zakończył się wynikiem 1111 ton, a perspektywy wzrostu tonażu obsłużonych ładunków cargo są jeszcze bardziej zachęcające w związku z coraz częstszymi wizytami dużych samolotów frachtowych, jak AN-124 Rusłan czy Boeing B747F.


– Niezmiernie cieszymy się z tegorocznego wyniku, zarówno pasażerskiego, jak i cargo – nie kryje zadowolenia prezes lotniska Stanisław Nowak. Podkreśla też, że rezultat byłby jeszcze lepszy przy spełnieniu kilku warunków. – Z pewnością pasażerów byłoby więcej, gdyby warunki pogodowe umożliwiły nam w niektórych sytuacjach na przyjmowanie samolotów. Pogoda dała się nam we znaki i zapewne granicę 600 tysięcy pasażerów przekroczylibyśmy znacznie wcześniej. Na szczęście dla nas i dla naszych podróżnych jesteśmy w trakcie inwestycji w II kategorię systemu nawigacyjnego ILS, realizowaną wspólnie z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej i być może już w przyszłym roku gorsza pogoda nie będzie dla nas problemem – dodaje prezes Portu Lotniczego „Rzeszów-Jasionka”.

Stanisław Nowak zaznacza również, że podwyższenie kategorii ILS w Jasionce wiąże się z planowaną od kwietnia 2015 modernizacją nawierzchni drogi startowej. – Tę inwestycję, mającą na celu zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa dla rosnącego ruchu lotniczego, realizować będziemy samodzielnie, przy wsparciu finansowym ze strony samorządu województwa. W jej ramach zainstalowane zostanie również oświetlenie pasa startowego, zgodne ze standardami II kategorii ILS.

Rezerwuj nocleg na: Booking.com / hotele.odlotyzrzeszowa.pl / TravelPony.com / Airbnb.pl

Prezes lotniska podkreśla także, że nie wszystkie plany związane ze wzrostem ruchu pasażerskiego udało się w mijającym roku zrealizować. – Poprzez zmiany we flocie Ryanair i zbyt małą ilość samolotów przewoźnika, „wypadły” nam z siatki popularne połączenia m.in. do Girony i na Sycylię, nad których przywróceniem nieustannie pracujemy – mówi Stanisław Nowak. – Bez sukcesu, chociaż na szczęście także bez strat finansowych dla lotniska, okazał się też dla nas projekt pod nazwą 4YOU Airlines, który upadł, a nam nie pozostawało nic innego jak odstąpienie od zawartej z tym podmiotem umowy – dodaje szef Jasionki.

Źródło: www.rzeszowairport.pl

Z lotniska w Jasionce obecnie operują:

Ryanair do Manchesteru, Londynu (lotniska Stansted i Luton), East Midlands, Dublina, Oslo oraz od marca 2015 do Bristolu

Ryanair: zarezerwuj swój tani lot >>

Eurolot do Paryża

Eurolot: zarezerwuj swój lot >>

Lufthansa do Frankfurtu

Lufthansa: zarezerwuj swój lot >>

PLL LOT do  Warszawy

PLL LOT: Zarezerwuj swój  lot >>