Ryan_ticketsPoradnik przygotowaliśmy dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z tanim lataniem. Pokażemy jak zarezerwować bilety i zminimalizować koszt rezerwowanego biletu (omijając wszelkie dodatkowe opłaty typu: ubezpieczenie podróżne, bagaż rejestrowany, wybór płatnego miejsca, itp.) Zapraszamy do zapoznania się z poniższym PORADNIKIEM.

 

 

W celu rezerwacji biletu wchodzimy na stronę Ryanair, wpisując w przeglądarkę internetową następujący adres:

http://www.ryanair.com/pl >>

Krok 1 – wybór trasy oraz dat:

Z Menu – Loty (screen poniżej) będziemy wybierać interesujące nas połączenie.

pr02

W naszym przykładzie, kupujemy bilet dla 1 dorosłej osoby:
z Rzeszowa do Girony (Barcelony) w obie strony, w terminach 07.04.2013 – 11.04.2013.
W polu wylotu wpisujemy, nazwę miejscowości/lotniska z którego będziemy rozpoczynać naszą podróż (Rzeszów.) Ewentualnie korzystamy z przycisku podwójnych strzałek w dół i z listy rozwijalnej wybieramy lotnisko z którego rozpoczynamy podróż. W polu odlot podajemy datę wylotu z danego miasta (07.04.2013). Ponad miejscem odlotu i przylotu wybieramy do zaznaczenia jedną z 2 opcji: „W obie strony” lub „W jedną stronę” (w naszym przypadku „w obie strony”.). zaznaczamy również pole elastyczna podróż (będziemy mogli zobaczyć jakie ceny biletów są w innych datach niż nasz wybór) Po wypełnieniu miejsca i daty wylotu, podajemy cel naszej podróży korzystając z przycisku podwójnych strzałek w dół i z listy rozwijalnej wybieramy lotnisko (Girona Barcelona) i datę powrotu. Na koniec zaznaczamy pole: „Znam i akceptuję warunki korzystania ze strony Ryanair.com” , wybieramy ilość osób i klikamy „REZERWUJ”

To dopiero początek naszej rezerwacji teraz przechodzimy do:

Krok 2 – Autoryzacja naszego wyszukiwania.:

W kolejnym kroku pojawia się utrudnienie w wyszukiwaniu i rezerwacji tanich lotów czyli tzw. CAPTCHA).

pr03

Jeśli tekst na obrazku jest nieczytelny, klikamy na niebieską ikonkę recyklingu (dwie strzałki), aby zmienić obrazek. Przepisujemy tekst z obrazka (i tutaj podpowiemy Wam ułatwienie wystarczy przepisać tylko jeden tekst ten pochyłą czcionką (patrz screen).
Po przepisaniu tekstu, klikamy na przycisk „KONTYNUUJ” i przechodzimy do kolejnego etapu.

Krok 3 – Wybór dat, godzin odlotu i przylotu:

W tym kroku pojawia nam się ekran złożony z dwóch części, w górnej części ekranu dane związane z odlotem w dolnej części ekranu dane lotu powrotnego.

pr04

Na żółto zaznaczony jest termin naszego wylotu, na niebiesko pozostałe dni. (Uwaga: jeżeli w wybranym przez nas terminie nie ma lotu, wówczas wybieramy inny pasujący nam termin, przy którym podana jest cena przy dacie.) Ikona przekreślonego samolotu oznacza, ze w te dni loty nie są realizowane. Sprawdzamy ceny i godziny odlotów i przylotów w poszczególnych datach, klikając na kolejne dni tygodnia oraz wybierając poprzedni lub następny tydzień. Najlepszą opcją taryfy jest „Darmowy online check-in”, tak jak w naszym przypadku. Wszystkie godziny lotów podane są w czasie lokalnym dla danego miejsca odlotu/przylotu!
Termin wylotu w naszym przykładzie jest objęty promocją „Darmowy online check-in”, dlatego w naszym wyborze żadne dodatkowe opłaty i podatki poza opłata administracyjną nie są doliczane, lot powrotny taj jak i wylot jest w taryfie „Darmowy online check-in” czyli zwolniony z opłaty za odprawę przez Internet, jednak objęty jest opłatą administracyjną w wysokości 28 zł. Gdy wybierzemy już datę odlotu, analogicznie postępujemy z datą lotu powrotnego i przechodzimy do kolejnego etapu rezerwacji klikając „WYBIERZ I REZERWUJ”.

Krok 4 – Dane pasażera i usługi dodatkowe (z których rezygnujemy):

W tym kroku podajemy informacje dotyczące każdego z pasażerów – tytuł, imię, nazwisko. (nie korzystamy z polskich znaków typu ą, ę ł, ć itp.) Sprawdzamy poprawność danych, gdyż późniejsza ich zmian będzie kłopotliwa i kosztowna.

pr05

Jeżeli podróżujemy z bagażem rejestrowanym, w Ryanair mamy do wyboru 2 jego warianty – o maksymalnej wadze 15 kg (71 zł za lot w jedną stronę) lub 20 kg (119 zł za lot w jedną stronę). Bagaż rejestrowany można dokupić do zrobionej wcześniej rezerwacji przez Internet praktycznie przed samym lotem. (My zawsze podróżujemy z darmowymi walizkami podręcznymi (nawet lecąc na 2 tygodniowe wakacje) spełniającymi wymagane wymiary 55x40x20 – nasze walizki są marki Puccini i jeszcze nigdy nie było problemów na żadnym lotnisku) Obok nazwiska pasażera zaznaczamy opcję „0 sztuk bagażu”.
BAGAŻ PODRĘCZNY – dozwolona jest tylko jedna sztuka bagażu podręcznego na osobę (z wyjątkiem niemowląt) o wadze nie większej niż 10 kg i maksymalnych wymiarach 55 cm x 40 cm x 20 cm (torebki, teczki, komputery przenośne, zakupione produkty, aparaty fotograficzne itp. mogą być przewożone tylko w dozwolonej 1 sztuce bagażu podręcznego). Ryanair zastrzega sobie prawo do anulowania rezerwacji bez zwrotu kosztów i odmowy wpuszczenia do samolotu, jeśli pasażer pojawi się przy wejściu na stanowisko lotu z więcej niż jedną sztuką bagażu podręcznego lub jeśli przekracza on wymiary maksymalne. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się ze stanowiskiem odprawy przed kontrolą bezpieczeństwa.
Jeżeli zostaniemy złapani za ponad wymiary bagaż będziemy zmuszeni uiścić opłatę za nadanie naszego bagażu jak rejestrowanego, a kosztować nas to będzie. około 20funtów
Bagaż podręczny nie może zawierać:

Sprawdź warunki dotyczące bagażu podręcznego >>

Formularz rezerwacji w linii Ryanair jest dość skomplikowany, zachęcający podróżnego aby wykupił dodatkowe płatne usługi:

pierwszeństwo wejścia na pokład (tzw. priority boarding) – Dzięki tej usłudze możemy ominąć stanie w kolejce i stanąć w osobnej, priorytetowej kolejce do samolotu. Wg nas jest to zbędna opcja i zaznaczamy nie, dzięki temu zaoszczędzimy 48zł (Uwaga: przeważnie pasażerowie z małymi dziećmi, bez wykupionego pierwszeństwa wejścia na pokład, zazwyczaj są wpuszczani do samolotu bez kolejki),
ubezpieczenie podróżne – zaznaczamy opcję „Ubezpieczenie podróżne nie jest wymagane”. Cena jaką oferuje Ryanair to 18 euro, my korzystamy z darmowej karty EKUZ (ważna na terenie Unii Eurpejskiej) lub ubezpieczamy się we własnym zakresie np. mBank (na pewno taniej niż to co oferuje nam przewoźnik),
rezerwacja miejsc – dzięki tej usłudze za dodatkowe 47zł za osobę za odcinek lotu , możemy sobie wybrać i zarezerwować miejsce w samolocie, (np. z dodatkową przestrzenią na nogi – przy wyjściach ewakuacyjnych). Nie zaznaczamy tej opcji, my podróżujemy tj. większość podróżnych na standardowych miejscach,
potwierdzenie numeru rezerwacji/SMS – My zaznaczamy opcję „Nie chcę otrzymywać wiadomości SMS…”; potwierdzenie rezerwacji i szczegóły lotu (daty, godziny, numer lotu, odprawa on-line i restrykcje dotyczące bagażu, a także ewentualne zmiany, jak i przypomnienie o konieczności odprawy online) otrzymujemy bez opłat na podanego podczas rezerwacji naszego maila.
sprzęt sportowy – jeżeli przewozimy większy sprzęt sportowy musimy wykupić dodatkową opcję (opłata za fotelik samochodowy, krzesełko dziecięce lub łóżeczko turystyczne wynosi 48 zł/ szt. do 20 kg (za lot w jedną stronę), natomiast za sprzęt sportowy, narty i instrumenty muzyczne zapłacimy 238 zł za sztukę do 20 kg (w przypadku rowerów – do 30 kg) za każdy odcinek lotu. (wózek dziecięcy jest przewożony nieodpłatnie, podobnie jak wózek inwalidzki)
pomoc specjalna – osoby niepełnosprawne i wymagające dodatkowej opieki powinny zaznaczyć odpowiednie pole -brak wcześniejszej rezerwacji pomocy specjalnej może spowodować niedostępność tej usług

Po wybraniu lub rezygnacji usług opcjonalnych, zaznaczając odpowiednie okienka, potwierdzamy, że znamy i akceptujemy Warunki i postanowienia dotyczące podróży oraz Warunki korzystania z witryny firmy Ryanair i że powiadomimy firmę Ryanair o wszelkich zmianach w swoich danych kontaktowych (takich jak adres e-mail). Klikamy „KONTYNUUJ”:
Po raz kolejny zostaniemy poproszeni o potwierdzenie, że nie jest nam potrzebne ubezpieczenie podróżne na pokładzie samolotu – wcześniej podjęliśmy decyzję, że rezygnujemy z ubezpieczenia proponowanego przez Ryanair lub ubezpieczamy się taniej we własnym zakresie i klikamy „Nie dziękuję, zaryzykuję”.

pr07

Krok 5 – Dane kontaktowe i płatność za lot:

To jeszcze nie koniec, Ryanair dalej będzie nas zachęcał do wykupienia dodatkowych płatnych usług:

pr08

W kolejnym kroku rezygnujemy z możliwości skorzystania z RYANAIRTALK poprzez zaznaczenie opcji „Nie skorzystam z RyanairTalk”, rezygnujemy również z możliwości zakupu torby podręcznej akceptowanej przez Ryanair poprzez zaznaczenie opcji „Żadne” i klikamy „KONTYNUUJ”.
Pojawi nam się kolejna strona (zachęcająca do wypożyczenia samochodu) tutaj nic nie zaznaczamy i klikamy „KONTYNUUJ”. Jeżeli chcemy zarezerwować samochód zróbmy to sami na pewno znajdziemy lepszą ofertę, niż ta oferowana przez Ryanaira

pr09

 

Dotarliśmy do końcowego etapu rezerwacji:

pr10

Uzupełniamy dane kontaktowe. Musimy podać działający/poprawny adres e-mail, gdyż drogą mailową otrzymamy wszelkie szczegóły dotyczące naszej rezerwacji oraz informacje o zmianach. Wpisując numer komórkowy, dzielimy 9 cyfr nr na dwie części. My wpisujemy pierwsze 3 cyfry w okienku dotyczącym numeru kierunkowego miejscowości, a pozostałe w ostatnim polu. Jeśli chcemy otrzymywać newsletter linii Ryanair na adres mailowy, zaznaczamy pole „Subskrybuj!”.
Przechodzimy do płatności. (Posiadając Voucher Ryanair – bon upominkowy, możemy go wykorzystać, aby dokonać płatności za lot). Naszą rezerwację opłacamy dowolną kartą kredytową (jednak tutaj zostanie nam doliczona prowizja w wysokości 2% ceny biletu) lub kartą debetową (bez opłaty 2%), taką która umożliwia transakcje dokonywane przez internet (posiada z tyłu karty numer CVV). Wybieramy z listy rodzaj karty, Podajemy imię i nazwisko posiadacza widoczne na przodzie karty, numer karty (19 cyfr), datę ważności, która znajduje się na naszej karcie oraz kod CVV (Card Verification Value) – czyli 3-cyfrowy kod znajdujący na przy/na pasku podpisu na odwrocie karty (ostatnie 3 cyfry). Następnie wypełniamy obowiązkowe pole czyli adres posiadacza karty (powinien być zgodny z wyciągiem karty płatniczej lub adresem zgłoszonym w banku). Zawsze musi to być adres posiadacza karty.
W naszej przykładowej rezerwacji:

pr11

Łączna cena lotu w obie strony (wraz z opłatą za kartę, która w tym wypadku wynosi 0 zł) to 186,00 PLN. Gdy wszystko uzupełniliśmy to klikamy „KUP TERAZ”, a następnie pojawi się okienko z dalszymi instrukcjami, w którym potwierdzamy, że chcemy rozpocząć autoryzację płatności.
Potwierdzenie rezerwacji zostanie wysłane na podany przez nas adres e-mail, podobnie jak przypomnienie o konieczności odprawy przez internet:

Przejdź do odprawy on-line w Ryanair >>

(w terminie od 21 dni do 4 godzin przed planowanym terminem odlotu) i wydrukowania karty pokładowej.
Nie odświeżamy i nie zamykamy kolejnej strony, aż do zakończenia procesu płatności. Jeśli wszystko poszło ok, na ekranie pojawi się z strona z reklamami wśród których będzie znajdował się numer naszej rezerwacji (patrz screen poniżej), a na podanego maila otrzymamy informacje o poprawnym dokonaniu rezerwacji wraz z numerem naszej rezerwacji. (Proszę sprawdzać również folder SPAM)

pr12

UWAGA: Jeżeli wystąpił błąd podczas ostatniego etapu rezerwacji i nie otrzymaliśmy na ekranie numeru rezerwacji , nie realizujmy od razu następnej transakcji, sprawdzamy nasze konto email czy nie dotarło potwierdzenie dokonania rezerwacji, sprawdzamy stan naszego konta w banku, czy kwota nie została pobrana. Wówczas gdy jesteśmy pewni, że nie otrzymaliśmy potwierdzenia, a pieniądze z konta nie zostały pobrane przystępujemy do ponownego zakupu biletów.

Mamy nadzieje, że nasz poradnik sprawi, iż rezerwacja biletów na stronie Ryanair nie będzie sprawiała Wam żadnych problemów!